Mi ez az ajurvéda?

Az „AYURVEDA” két szanszkrit szóból tevődik össze: ayus és veda. Az ayus az „élet” vagy „egészség”, a veda pedig a „tudás” vagy „bölcsesség” megfelelője. Én az Élet Bölcsességének szoktam fordítani, mert abban benne van, hogy ez nemcsak egy módszer, hanem olyan életfilozófia mely szerint az elme és a fizikai test egy szoros egységet alkotnak.

A több mint ötezer éves múltra visszatekintő ajurvéda őshazája India. Elsősorban egészségünk megőrzését hangsúlyozza, s különböző kezelésekkel segíti elő szervezetünk megfiatalítását. A hangsúly a rendszerességen van, s kiemeli azokat a szokásokat, amelyek vagy megfiatalítanak, s egészségedet fenntartják („ezeket érdemes szokásoddá tenni”), vagy mérgezi, s megöregítik a tested („ezeket érdemes kerülni”). Rendkívül nagy szerepe van az önmagunkkal és környezetünkkel való egyensúly és harmónia kialakításának, amely a betegségek megelőzésében kulcsfontosságú.

Az ajurvéda három alaptípust (dósa) határoz meg (vata, pitta, kapha). Az alaptípusok ötvözetéből alakul ki a prakruti, amely az egyénre jellemző tulajdonságok összessége. A vikruti pedig a bennünk lévő elemek megbomlott egyensúlyát jelenti. Az ajurvéda célja ezeknek az elemeknek, és így a dósák egyensúlyának helyreállítása, amely az egészséges működésünket eredményezi.