Életmód

A számunkra helyes életmód kialakításához fontos tudni, hogy melyik napszakban melyik dósa dominál, és azt is, hogy mi milyen típusba tartozunk.

Kapha időszak: 6.00 – 10.00 és 18.00 – 22.00 között

Pitta időszak: 10.00 – 14.00 és 22.00 – 2.00 között

Vata időszak: 14.00 -18.00 és 2.00 – 6.00 között

 

 

KAPHA (típus vagy KAPHA-kibillenéssel)

Kapha

Kelés

Ha például valaki KAPHA típus, akkor érdemes reggel 6 előtt már talpon lenni. Minél később ébred egy KAPHA, annál nehezebben kel majd ki az ágyából. Egy reggeli olajos masszázs (pl. szezámolajos, le kell mosni a masszázs után), amit egy váltott zuhany követ, kifejezetten elősegíti a bőr alatt felgyülemlő méreganyagok eltávolítását amellett, hogy a keringést, nyirokkeringést is aktiválja.

Evés

Fontos az evési szokások kialakítása egy KAPHA típusnál, hiszen súlygyarapodásra hajlamos. Náluk nem gond, ha kimarad a reggeli, s csak egy tízóraival kezd. Számára ideális, ha 3-4 óránként eszik, s este 6 után pedig már egyáltalán nem kerül semmi a gyomrába egy pohár vízen kívül.

A vacsora könnyű legyen, például egy meleg leves, hogy lefekvésig ürüljön ki a gyomorból és éjszaka ne kelljen sokat emésztenie. Este ne fogyasszon nehéz ételeket (tejtermékek, olajban sült ételek, húsfélék). Ezek az ételek nagyon nehezen emészthetők, és rengeteg emészthetetlen salakanyagot (ámát) termelnek. Ráadásul ezek az ételek erősen tamaszikusak (energetikailag lehúzó, nem életet támogató minőségűek), s ezért reggel nehezen, tompa fejjel ébredhet, esetleg vizesedés és püffedés jelentkezhet a testében.

Mozgás

A dinamikusabb mozgás számára elengedhetetlen ahhoz, hogy ne lassuljon be. 8-10 óra között egy alapos bemelegítés után pár kör napüdvözlet, és utána egy pár perces relaxáció ideális volna. Vacsora utáni séták pedig tökéletes levezetése lehetne egy napnak.

Fekvés

A lefekvésre hangolódással a napunkat zárjuk le. A séta után naplemente közben érdemes egy 20 percet meditálni, amikor átgondolhatjuk, hogy milyen hatások értek aznap. Ezek után jó egy kellemes, könnyed témájú könyvet olvasni, amely álomba ringat.

Egy KAPHA napja:

  • 5-6.00 között: felkelés
  • 6-7.00 között: mosdó, reggeli tisztálkodás (masszázs, zuhany)
  • 7-8.00 között: reggeli torna (pl. napüdvözlet)
  • 9-10.00 között: reggeli/tízórai
  • 13-13.30 között: ebéd
  • 17-17.30 között: vacsora (egy tál leves)
  • 17.30-18.00: séta
  • 18.30: zuhanyzás
  • 21.00: lefekvés

VATA (típus vagy VATA-kibillenéssel)

Vata

Kelés

VATA típusúaknál fontos, hogy lassan keljen, figyelve a külvilág neszeit, esetleg egy szankalpát (pozitív megerősítést: „Harmóniában vagyok önmagammal és környezetemmel.”) mormoljon a felkelés előtti féléber állapotban.

Evés

Egy VATA típus számára rendkívül fontos, hogy reggel egyen. Ráadásul a meleg reggeli híján könnyen kibillen az egyensúlyából, és idegeskedővé, aggódóvá válhat. Továbbá azt is szem előtt kell tartani, hogy általában gyors az anyagcseréje, így gyorsan megéhezik. A VATA típus nem bírja annyira a böjtöket, diétázást, s 2-3 óránként ennie kell valamit, ami jó esetben meleg étel vagy ital.

Este ne fogyasszon nehéz ételeket (tejtermékek, olajban sült ételek, húsfélék), akár egy KAPHA. Ezek az ételek nagyon nehezen emészthetők, és rengeteg emészthetetlen salakanyagot (ámát) termelnek. Ráadásul ezek az ételek erősen tamaszikusak (energetikailag lehúzó, nem életet támogató minőségűek), s ezért reggel nehezen, tompa fejjel, akár irritáltan ébredhet.

Mozgás

A délutáni relaxáló mozgásfajták számára a tökéletesek, illetve heti 1x-2x egy „kardiósabb” edzés is belefér (biciklizés, futás). Ahogy a KAPHA típusnak, a VATA számára is jót tesz egy kikapcsoló séta vacsora után.

Fekvés

A lefekvésre hangolódással a napunkat zárjuk le. A vacsora utáni sétát követve naplemente közben érdemes egy 20 percet meditálni, amikor átgondolhatjuk a napunkat. Ezek után jó egy kellemes, könnyed témájú könyvet olvasni, amely segít álomba merülni. Egy VATA számára a túl izgalmas, ijesztő film vagy könyv, de akár egy híradó nézése is álmatlan éjszakát eredményezhet. Ha valakinek feldolgozatlan érzelmei vannak, azok tipikusan hajnal 2 és 5 között forgolódnak álmatlanul az ágyban. Az alvás és a filmnézés (vagy telefonozás) között teljen el legalább 2 óra, hogy lenyugodhasson az elme.

Egy citromfüves, levendulás tea lefekvés előtt nyugtató hatással lehet egy VATA számára.

Ha nem alszik jól egy VATA, érdemes a szemet letakarva aludni, úgy hogy akár sok párnával körül bástyázza, s nehéz dunyha alá fészkeli magát. A nyugtató hatású olajok párologtatása is hatásos ilyen esetekben.

Egy VATA napja:

  • 6.00 körül: felkelés
  • 6-7.00 között: mosdó, reggeli tisztálkodás (masszázs, zuhany)
  • 7-8.00 között: meleg reggeli
  • 10.00 körül: tízórai (magvak, gyümölcs)
  • 12-13.00 között: ebéd (kevés nyers, sok főtt étel)
  • 15.00 körül: uzsonna (édesség, joghurt)
  • 17.30-18.00: meleg vacsora (tejtermék-és húsmentes)
  • 18.00:  vacsora utáni séta, meditáció
  • 19.00: zuhanyzás
  • 21.00: lefekvés, olvasás

 

 

PITTA (típus vagy PITTA-kibillenéssel)

Pita

Kelés

Egy PITTA szeme reggel kipattan, és mint akit agyúból lőttek volna ki már intézi is a teendőket. Aki magára ismer, annak azt ajánlom, hogy mielőtt kiugrana az ágyból, végezzen egy pár légzésfigyelő gyakorlatot. (Figyeld a be-és kiáramló levegőt az orr előtti térben! Figyeld az áramló levegő hőmérsékletét! Majd figyeld, ahogy minden belégzés feltölti a testedet, és minden kilégzés által megszabadulsz attól, amire már nincs szükséged!) Ha egy ilyen gyakorlattal indítja valaki a napját, sokkal nyugodtabban és tudatosabban fogja a napját irányítani.

Evés

A PITTA típus hajlamos arra, hogy reflux alakuljon ki nála. Így a helyes evésen van inkább a hangsúly, mintsem azon, hogy mit eszik, hiszen neki a legerősebb az emésztő tüze (agni). Fontos, hogy alaposan rágja meg a falatot. Szinte addig kell rágni, míg folyóssá nem válik a szilárd. A folyadékot pedig addig érdemes forgatni a szájban, amíg meleg nem lesz, s össze nem keveredik az emésztőenzimekkel. „A szilárdat isszuk, a folyékonyat esszük.”

Mivel gyulladásokra is hajlamos egy PITTA, ezért a tejtermékeket, olajban sült ételeket, és a húsféléket jó, ha mértékkel fogyasztja. Ezek az ételek egyébként is nagyon nehezen emészthetők, és rengeteg emészthetetlen salakanyagot (ámát) termelnek. Ráadásul ezek az ételek erősen tamaszikusak (energetikailag lehúzó, nem életet támogató minőségűek), s ezért reggel nehezen, tompa fejjel, akár irritáltan ébredhet.

Mozgás

Egy PITTA szereti a kihívásokat, és könnyen felpörgeti magát, ezért a délutáni sztresszoldó mozgásformák valók nekik. Heti 2x-3x pedig lehet intenzívebb edzés is, ami segíti abban, hogy kifújhassa a felgyülemlő gőzt.

Ahogy a KAPHA típusnak, a VATA számára is jót tesz egy kikapcsoló séta vacsora után.

Fekvés

A lefekvésre hangolódással a napunkat zárjuk le. A vacsora utáni sétát követve naplemente közben érdemes egy 20 percet meditálni, amikor átgondolhatjuk a napunkat. Ezek után jó egy kellemes, könnyed témájú könyvet olvasni, amely segít álomba merülni.

Egy PITTA napja:

  • 6.00 körül: felkelés
  • 6-7.00 között: mosdó, (tisztálkodás)
  • 7-8.00 között: reggeli mozgás, pl. futás
  • 8-9.00 reggeli tusolás, reggeli
  • 12-13.00 között: ebéd
  • 15.00 körül: uzsonna (édesség, joghurt, gyümölcs)
  • 18.00: meleg vacsora (tejtermék-és húsmentes)
  • 18.30:  vacsora utáni séta, meditáció
  • 19.30: zuhanyzás
  • 21.30: lefekvés, olvasás